Zagreb, 13. rujna 2019.
U Zagrebu je 13. rujna 2019. godine održan jednodnevni međunarodni simpozij o obstruktivnoj apneji u spavanju (OSA), poremećaju koji bez liječenja može znatno povećati rizik od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija poput srčanih bolesti, dijabetesa, pretilosti i depresije. Tečaj je okupio stručnjake iz različitih područja kako bi se raspravljalo o najnovijim dijagnostičkim i terapijskim metodama.
Obstruktivna apneja u spavanju ne utječe samo na zdravlje pojedinaca već i na ekonomiju zbog smanjene produktivnosti, nesreća na radnom mjestu i prometnih nesreća. Američka akademija za medicinu spavanja (AASM) naglasila je važnost poboljšanja kvalitete sna za cjelokupno zdravlje nacije.
Simpozij je pružio dubinsko razumijevanje etiologije i patogeneze OSA te pregled trenutnih dijagnostičkih metoda, uključujući polisomnografiju i endoskopiju induciranu snom. Raspravljalo se o različitim modalitetima liječenja, poput kontinuiranog pozitivnog tlaka u dišnim putevima (CPAP), mandibularnih naprednih uređaja (MAD), kirurških intervencija, pozicijske terapije, neurostimulacije gornjih dišnih puteva i barijatrijske kirurgije.
Program je započeo uvodnim predavanjem dr. Filipovića i moderatorom dr. Šimunjakom. Kroz cijeli dan, sudionici su imali priliku čuti o evoluciji dijagnostike i liječenja OSA, ulogama različitih terapija, te najnovijim inovacijama i intervencijama.
Predavači su bili istaknuti stručnjaci kao što su prof. Nico de Vries, dr. Peter Lohuis, dr. Boris Šimunjak, dr. Pavao Krmpotić i mnogi drugi. Na kraju simpozija održana je interaktivna sesija s prikazom slučajeva i sudjelovanjem publike.
Kako bismo vam pružili najbolje korisničko iskustvo, koristimo tehnologije poput kolačića za pohranu i/ili pristup informacijama o uređaju. Pristanak na ove tehnologije omogućit će nam obradu podataka kao što su ponašanje pregledavanja ili jedinstveni ID-ovi na ovoj stranici. Nepristanak ili povlačenje pristanka može negativno utjecati na određene značajke i funkcije.